reklama

Gramatika blogérov alebo ako dávame "slovenčinovi po bokovi"

Za posledné obdobie sa blogov vyrojilo ako húb po daždi. V dnešnej dobe takmer každý, kto vie písať a čítať (okrem niektorých policajtov, u ktorých vie jeden len čítať a druhý písať :D ) si zakladá svoj blog, v ktorom sa snaží zachytiť svoje názory, postrehy, situácie každodenného života. Keďže v blogu ide o vyjadrenie svojich myšlienok písmom, nastáva tu riziko pravopisných a gramatických chýb.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)
Obrázok blogu

V poslednej dobe sa čoraz častejšie stretávam s článkami, ktoré sú vytvorené akoby narýchlo, ako keby bloger/ka chcel/a za každú cenu niečo napísať, nehľadiac pri tom na základné pravidlá slovenského jazyka. Ja ani zďaleka nie som expert a bezchybný znalec našej gramatiky, no niektoré chyby sa jednoducho prehliadnuť nedajú. Ak má daná osoba potrebu vyjadriť sa, no pri písaní svojho článku urobí viac chýb, ako je slov v celom texte, je to maximálne úbohé. A aj keď je článok obsahovo veľmi kvalitne spracovaný a napísaný pútavo, tak práve takéto chyby ho úplne dehonestujú a výrazne uberajú na kvalite. A nie len na kvalite daného článku, ale aj na kvalite samotného blogera. Každý autor by si mal v prvom rade uvedomiť, že po zverejnení svojho výtvoru si ho budú môcť prečítať tisícky, až milióny ľudí na celom svete. Už len tento fakt by mal každého prinútiť, aby si svoje dielo pred uverejnením radšej ešte raz prečítal a poopravoval.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Snáď ani nemusím hovoriť o tom, aké sú najčastejšie chyby. Mnohí z nich majú nočné mory. Samozrejme ide o „dilemu“ pri písaní tvrdého alebo mäkkého i – tzv. „tvrdky“. Aby sa im predišlo, boli zavedené vybrané slová alebo napríklad pravidlo prvého pádu množného čísla. Ja osobne by som bol tiež najradšej, ak by sme mali len jedno „i“ a nemuseli vždy rozmýšľať nad tým, ktoré v danom slove použiť. No realita je iná, máme ich až dve a preto je nutné poznať pravidlá a slová, v ktorých sa používajú! No akousi samozrejmosťou by malo byť, že správny bloger by s týmto nemal mať problém. A samozrejme je aj (správne) používanie čiarky. Preto nie je od veci si sem – tam prečítať aj vybrané slová, prípadne zopakovať si niektoré pravopisné pravidlá. Pre tých, ktorí si už nepamätajú všetky vybrané slová, sa tu pokúsim napísať všetky, ktoré sa za nich považujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vybrané slová po „b“:

by, aby, byľ, bystrý, Bystrica, Bytča, byť, nábytok, bydlisko, bývať, príbytok, dobytok, obyčaj, kobyla, býk, bylina, prebytok, zbytok

Vybrané slová po „p“:

pýcha, pýtať sa, pýr, kopyto, prepych, pysk, pykať, pytliak, pýšiť sa

Vybrané slová po „m“:

my, mykať sa, mýliť sa, myslieť, myseľ, umývať, mydlo, myš, šmýkať sa, hmyz, žmýkať

Vybrané slová po „v“:

vysoký, zvyk, vy , výr, výskať, vyť, vy- (predpona)

Vybrané slová po „r“:

ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza

Vybrané slová po „z“:

jazyk, jazyčnica, nazývať (sa), ozývať (sa), pozývať, prezývať, vyzývať

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vybrané slová po „s“:

syn, syr, sýty, sypať, syčať, sýkorka, syseľ, sychravý

Verím, že som takto pomohol najmä tým, ktorí na niektoré už aj pozabudli. A ostáva mi už len veriť, že si ich aj zapamätajú a začnú správne používať.

Poznámka: tieto vybrané slová patria medzi základné, vynechal som slová vytvorené pomocou predpony, či prípony.

Tomi Kraus

Tomi Kraus

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Úsmev nevyrieši všetky tvoje problémy, no naserie toľko ľudí, že stojí za to si ho udržať!! Takže keep smiling :)) Zoznam autorových rubrík:  zo životatretím okom(ne)povšimnutépc & net & tech

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu